سیستان و بلوچستان ظرفیت تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه را دارد 1394/12/17

به گزارش برق نیوز، محبعلی قزاق جاهد روز دوشنبه در همایش توسعه انرژی های باد سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار کرد: سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور با برخورداری از انواع انرژی های نو و تجدید پذیر مانند انرژی بادی و خورشیدی و غیره به گنجینه ای با ارزش تبدیل شده که سرمایه گذاران می توانند با برخورداری از مزیت های فراوان این نوع انرژی زمینه را برای تولید برق فراهم کنند.


وی ادامه داد: با توجه به نیاز هزاران مگاواتی انرژی الکتریکی دو کشور افغانستان و پاکستان، استان سیستان و بلوچستان می تواند با داشتن ظرفیت های فراوان در انرژی نو به ویژه انرژی باد تامین کننده نیاز این دو کشور به انرژی باشد.


وی تصریح کرد: از آنجایی که انرژی الکتریکی نه تنها زیرساخت مورد نیاز توسعه بلکه زیر ساخت اصلی خدمات، رفاه و بهداشت عمومی محسوب می شود، صادرات آن به کشورهای همسایه می تواند امنیت و نفوذ پایدار ایران را در منطقه به دنبال داشته باشد.

مدیر عامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: هم اینک تولید نیروی برق سیستان و بلوچستان توسط 64 واحد نیروگاههای بخار ایرانشهر، گازی زاهدان، گازی کنارک، سیکل ترکیبی چابهار، سیکل ترکیبی بمپور و مولدهای دیزل با ظرفیت نامی هزار و 458 مگاوات و توان تولید هزار و 177 مگاوات انجام می شود.


وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان کلکسیونی از انرژی های خدادادی تجدید شونده است گفت: کریدورهای بادی استان شامل کریدور بادهای پر قدرت سیستان، کریدر بادهای تفتان -سراوان و کریدر بادهای بزمان - دلگان است. وی تاکید کرد: یکی از مهمترین کریدورهای باد کشور کریدور باد سیستان است که دارای قدرت 98 درصدی به نسبت رنکینگ جهانی است به ویژه بادهای منطقه میل نادر شهرستان زابل پتانسیل منحصر به فردی برای تولید برق دارد.


وی افزود: بادهای مداوم و پرقدرت، ثابت بودن جهت وزش باد، نزدیکی به شبکه سراسری انتقال برق کشور، وجود جاده دسترسی به منطقه، زمین های بدون معارض و قابل واگذاری، زمین های صاف با زبری زیر سه درصد، همجواری با کشورهای متقاضی برق، زمین های وسیع با قابلیت احداث بیش از 10 هزار مگاوات نیروگاه و وزش تقریبا پیوسته باد در نیمی از فصل بهار و کل فصل تابستان یعنی فصول پر مصرف برق از مهمترین ویژگی های مهم منطقه میل نادر است.


وی افزود: ویژگی های منحصر به فرد منطقه میل نادر در سیستان توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرده به طوری که تاکنون برای احداث بیش از چهار هزار مگاوات نیروگاه بادی توسط سانا موافقت اصولی صادر شده است اما دریغ از احداث یک کیلو وات نیروگاه. مدیر عامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان با اشاره به مزایای استفاده از نیروگاههای بادی گفت: درصورت استفاده از این نیروگاهها با ظرفیت 250 مگاوات می توان همان انرژی که نیروگاههای دیگر تولید می کنند را به شبکه برق ترزیق کرد و همچنین ضمن صرفه جویی در سوخت می توان راندمان نیروگاهها را نیز افزایش داد.


وی با اشاره به قابلیت های زیر ساخت شبکه انتقال سیستان و بلوچستان اظهار داشت: زیر ساخت شبکه انتقال استان برای تزریق مقدار قابل توجه انرژی تولیدی در مزارع بادی میل نادر به شبکه سراسری و نیز صادرات انرژی به کشورهای افغانستان و پاکستان و مصرف در محل آماده است. وی خاطر نشان کرد: هم اینک با هدف تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز سیستان و بلوچستان و صادرات به کشورهای افغانستان و پاکستان احداث نیروگاههای سیکل ترکیبی با ظرفیت دو هزار و 704 مگاوات توسط وزات نیرو و بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد.


محمد کردی تمندانی معاون پژوهشی دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز در این همایش گفت: این دانشگاه با داشتن ظرفیت های فراوان انسانی و علمی پژوهشی آماده هرگونه کمک به دستگاههای مختلف در راستای توسعه استان است. همایش توسعه انرژی های باد سیستان و بلوچستان با حضور مسئولان استانی و انجمن انرژی باد و سرمایه گذاران داخلی و خارجی صنعت برق در تالار امام رضا(ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.


سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ژئوپلتیک خاص خود در تمامی زمینه های انرژیهای تجدید پذیر توانمندی و ظرفیت های بسیار ایده آلی دارد که انرژی بادی در کریدرهای باد، انرژی خورشیدی و تشعشع تابش سولار، انرژی زمین گرمایی در دامنه آتشفشان نیمه خاموش تفتان و کوههای منطقه دلگان و بزمان، انرژی بایومس و بایوگاز در مناطق دامداری سیستان، بمپور و باهوکلات و انرژی امواج و اقیانوس با موج های مناسب دریای بزرگ چابهار به بلندای بیش از 12 متر در فصل مونسون از آن جمله هستند.


این استان با گستره 187 هزار و 502 کیلومتر مربع به عنوان پهناورترین استان کشور و با برخورداری از انواع انرژی پاک و تجدید شونده می تواند تامین کننده بخش زیادی از انرژی داخلی و کشورهای همسایه همچون افغانستان و پاکستان باشد لذا سرمایه گذاری در این بخش با توجه به نیاز این کشورها به صادرات برق از ایران زمینه توسعه استان و سوددهی فراوان را برای علاقه مندان این عرصه فراهم می کند.

چاپ خبر

محصولات استارت الکتریک

  • داکت ، ترانک و شبکه

  • محصولات روشنایی

  • سیم و کابل

  • صنعتی

  • لوله و متعلقات

  • سینی و نردبان کابل

اطلاعات تماس با استارت الکتریک