پشتیبانی 8-18
09125481499

پشتیبانی 8-18
09125481499

کابل تلفنی

کابل تلفنی

کابل تلفنی یا همان سیم و کابل زوجی، از ابزارهای مهم انتقال داده‌های مخابراتی و صوتی است. از این نوع کابل در فضای داخل ساختمان و در محیط آزاد استفاده می‌شود. برای برقراری و اتصال ارتباط تلفنی در سازمان‌ها، منازل و شرکت‌ها این نوع کابل را به‌صورت هوایی یا زمینی اجرا می‌نمایند. این کابل‌ها از مرکز مخابرات به معابر کشیده شده و به جعبه‌های بزرگی منتقل و از این جعبه کابل‌کشی تلفن به ساختمان‌ها انجام می‌شود. این سیم و کابل‌های تلفنی کاربردهای بسیاری دارند و در اغلب پروژه‌های ساختمان‌سازی می‌توان آن را مشاهده نمود.

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل خراسان


به عنوان مثال، جهت سیم‌کشی تلفن یک ساختمان به کابل تلفنی نیاز است، همچنین برای خطوط تلفن سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ از سیم‌کشی مخابراتی استفاده می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که کابل‌های تلفن بر کیفیت برقراری ارتباط و اتصالات اینترنتی تأثیر می‌گذارند؛ بنابراین بسیار مهم است که از کابل‌های باکیفیت استفاده شود. سیم و کابل خراسان افشار نژاد یکی از تولیدکنندگان انواع کابل تلفن با کیفیت بالا است.

انواع سیم و کابل تلفنی

انواع سیم و کابل تلفنی

کابل مخابراتی و سیم‌هایی تلفنی بر اساس ویژگی مختلف به گروه‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

سیم و کابل مخابراتی بر حسب نوع انتقال داده

کابل‌های تلفنی انتقال داده‌ها را با استفاده از سیم‌های هادی با فلز مس یا با کمک فیبرهای نوری انجام می‌دهند. هزینه استفاده از کابل فیبر نوری بسیار بالاتر بوده اما باید در نظر داشت که سرعت انتقال داده و صوت در این کابل‌ها به‌اندازه قابل ملاحظه‌ای بیشتر است. این دو نوع کابل هم به نوبه خود از تنوع زیادی برخوردار هستند که هر کدام در محیط‌های مختص به خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل فیبر نوری؛ این کابل‌های تلفنی از رشته‌های پلاستیکی و یا شیشه‌ای ساخته می‌شوند که با توجه به مشخصات و ویژگی‌ها در داخل یا خارج ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل تلفنی فیبر نوری به‌صورت ژله‌ای فیلد خاکی، ژله‌ای فیلد کانالی، مهار دار هوایی طراحی و به تولید می‌رسد.

کابل مسی؛ این نوع کابل نیز دارای هادی مسی است که با استفاده از یک روکش پوشانده شده است. روکش کابل مخابراتی مسی سبب افزایش مقاومت سیم می‌گردد و همچنین انعطاف‌پذیری کابل را افزایش می‌دهد. این کابل را می‌توان در محیط‌های خارج از ساختمان مورد استفاده قرار داد. انواع کابل‌های مسی تلفنی اعم از کابل هوایی ساده، ژله‌ای فیلد خاکی، کابل هوایی مهار دار، کابل کانالی، کابل دوبل هوایی مهار دار و ژله‌ای فیلد کانالی موجود هستند.

سیم و کابل تلفنی بر حسب تعداد زوج

کابل‌های تلفنی برحسب محل استفاده بسیار محکم هستند؛ اما انعطاف‌پذیری آن‌ها کمتر خواهد بود و احتمال شکنندگی آن‌ها وجود دارد. برند سیم و کابل سیمیا دارای کابل‌های تلفن مستحکم و در عین حال بادوام است. برای خرید سیم و کابل‌های این برند می‌توان به فروشگاه‌های معتبر از جمله استارت الکتریک مراجعه کرد. استارت الکتریک با سابقه درخشان خود در این زمینه، انواع سیم و کابل‌های باکیفیت و قیمت مناسب را عرضه می‌کند.

سیم و کابل تلفنی بر حسب تعداد زوج

کابل تلفنی زوجی دارای فویل هستند و سیم‌های هادی آن‌ها از فلز مس است و دو زوج دو زوج از یکدیگر جدا شده‌اند. این کابل‌ها با شمار زوج‌های متفاوتی تولید می‌گردند. وجود فویل‌ها کمک می‌کند که اثر همشنوایی، کاهش نویز و کیفیت انتقال داده مطلوب‌تر شود. در حقیقت کابل‌های فویل دار فرآیند انتقال سیگنال‌ها را با کیفیت بهتری نسبت به کابل‌های بدون فویل انجام می‌دهند. این نوع کابل از دو تا دویست زوج برای کاربردهای اختصاصی تولید می‌شود. در نهایت باید اشاره نمود به هر اندازه‌ای که زوج سیم‌ها بیشتر باشند نویزهای خارجی کمتر می‌شود و در نهایت صدا با کیفیت بهتری انتقال داده می‌گردد.

 مشاهده لیست قیمت سیم و کابل سیمیا 


کابل‌های تلفنی زوجی می‌توانند به شکل شیلددار و بدون شیلد تولید شوند. نمونه‌های بدون شیلد این کابل‌ها جهت جلوگیری از تداخل و اتصال ایمنی نخواهند بود و گزینه‌ای مناسب برای ساختمان‌های تجاری و مسکونی نیستند. به عبارتی این کابل‌های زوجی شیلددار هستند که از ورود نویزهای خارجی جلوگیری می‌کنند و صدا را با بهترین کیفیت ممکن انتقال می‌دهند.

رنگ‌بندی زوج سیم‌ها در انواع کابل تلفنی

رنگ‌بندی زوج سیم‌ها در انواع کابل تلفنی

کابل‌های تلفن از رشته سیم‌ها با رنگ‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. این رشته سیم‌ها دارای عایق هستند و درون کابل، کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در یک دسته‌بندی کلی، این سیم‌ها به‌صورت اصلی و فرعی بوده که رنگ هر یک از آن‌ها متفاوت است. طبق روال این سیم‌ها دارای ۵ رنگ فرعی و ۵ رنگ اصلی هستند که هر یک از رنگ‌های اصلی را به یک رنگ از رنگ‌های فرعی می‌پیچند. شناخت این رنگ‌ها اهمیت زیادی دارد و برای تعمیر و نصب در صورت‌عدم اطلاع از آن‌ها سبب مشکلاتی خواهد شد.

رنگ‌های اصلی که در زوج سیم‌ها هستند سفید، قرمز، مشکی، بنفش و زرد و رنگ‌های فرعی نظیر نارنجی، آبی، طوسی، سبز و قهوه‌ای هستند. سیم‌های به رنگ‌های اصلی و فرعی یک به یک به هم می‌پیچند و زوج سیم‌ها را تشکیل می‌دهند. در واقع یک رنگ اصلی با پنج رنگ فرعی به هم می‌پیچند و یک پنج زوج را به وجود می‌آورند. به‌صورت کلی، ۲۵ زوج از پیچیدن رنگ‌های اصلی و فرعی با یکدیگر تشکیل می‌شود.

سخن پایانی

از مهم‌ترین کابل‌هایی که در ساختمان‌ها و محیط‌های دیگر جهت ارتباطات و انتقال داده‌های مخابراتی کابل تلفنی است. کابل‌های تلفنی یا کابل‌های زوجی به دو صورت زمینی و هوایی موجود هستند. این کابل‌ها از تنوع بالایی برخوردار است. کابل‌های فیبر نوری از انواع کابل‌های تلفنی برحسب انتقال داده بوده و با توجه به قیمت بالای آن‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند.

کابل‌های تلفن برحسب محل مورد استفاده، انتقال داده و تعداد زوج به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بهترین کابل‌های تلفنی زوجی کابل شیلددار است؛ چرا که از ورود نویزهای خارجی جلوگیری و با بهترین کیفیت ممکن صدا را انتقال خواهند داد. نکته مهمی که درمورد کابل‌های تلفن وجود دارد، رنگ‌های آن است. این سیم و کابل‌ها دارای رنگ‌های اصلی و فرعی بوده که برای نصب و تعمیر لازم است تا درمورد آن‌ها اطلاعاتی وجود داشته باشد.

تاریخ انتشار 1401/07/21

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
Search
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه
سبد خرید
منو