پشتیبانی 8-18
09125481499

پشتیبانی 8-18
09125481499

تست فلوک چیست؟

تست فلوک

پس از کابل‌کشی شبکه، تسترهای متفاوتی جهت ارزیابی عملکرد، سرعت و اطمینان از قطع نبودن کابل شبکه وجود دارد که هرکدام از این تسترها، اطلاعات مختلفی را در اختیار ما قرار می‌دهند. تست فلوک یکی از بهترین و مشهورترین روش‌های تست است که ازآن‌جهت عیب‌یابی و اندازه‌گیری کیفیت کابل‌کشی استفاده می‌شود. البته بهتر است که قبل از خرید کابل شبکه، تست را بر روی کابل انجام داد.

لازم به ذکر است که این تست به دلیل در اختیار گذاشتن اطلاعات و خروجی‌های زیاد نسبت به سایر تسترها، از برتری ویژه‌ای برخوردار است. به‌عنوان‌مثال، این تست علاوه بر ارزیابی و تجزیه‌وتحلیل کابل شبکه، می‌تواند اطلاعات مفیدی در خصوص ارزیابی تجهیزات و اتصالات در طول مسیر کابل‌کشی و پیوستگی‌های مسیر را نیز تهیه و در دستگاه ذخیره کند. برترین ویژگی این تست افزایش ۳۳ درصدی بهره‌وری شبکه است که با صرف هزینه کمی صورت می‌گیرد. این دستگاه بسته به نوع عملکرد و کاربرد قیمت‌های متفاوتی دارد.

? ? ? ? ? ? ?

پرفروش ترین برند سیم و کابل در بازار ? سیم و کابل خراسان ?

 


شرکت فلوک نتورکز

شرکت فلوک یکی از زیر مجموعه‌های کمپانی بزرگ Danaher است که در زمینه تولید تجهیزات آنالیز، اندازه‌گیری و تست لوازم الکترونیکی فعالیت می‌کند. فلوک در سال ۱۹۴۸ توسط جان فلوک تأسیس شد. در حال حاضر شرکت فلوک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهانی است که محصولات خود را به بیش از ۱۲۰ کشور دنیا صادر می‌کند.


تست فلوک - استارت الکتریک


علاوه بر تست و آنالیز تجهیزات الکترونیکی به‌خصوص شبکه، این شرکت در زمینه‌های ساخت، فروش و طراحی تجهیزات نیز فعالیت می‌کند. امروزه دو شرکت فلوک نتورکز و فلوک بیومدیکال سازمان‌های به‌هم‌وابسته‌ای هستند که مشغول به کار هستند.

تستر شبکه فلوک

ابزارهای بسیار زیادی جهت انجام این نوع تست وجود دارد. تست آماری پریزهای شبکه اغلب توسط تسترهای مشهور DSX-۸۰۰۰ ،DSX-۵۰۰۰ و DTX-۱۸۰۰ انجام می‌شود. نتیجه‌ای که از این تست‌ها حاصل می‌شود، در قالب یک گزارش به کارفرما ارائه می‌شود. این گزارش‌ها در دستگاه ذخیره می‌شود و پس از آن در یک نرم‌افزار مخصوص مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد. پس از تحلیل، فایل نهایی در قالب PDF و XML در اختیار تکنسین‌های شبکه و کارفرما قرار می‌گیرد. تسترهای شبکه فلوک سرعت تست بالایی دارند و به امکان خطایابی پیشرفته مجهز شده‌اند. این تجهیزات گراف رنگی ارائه می‌کنند و پارامترهای مختلف فیزیکی و مفهومی شبکه را اندازه‌گیری می‌کنند.

طریقه نصب سوکت در تست فلوک

نصب سوکت یکی از قسمت‌های اصلی در تست‌فلوک است؛ به این صورت که با اتصال دو سر کابل به سوکت، تستر آماده اجرای آنالیز شبکه می‌شود. اهمیت نصب سوکت به دو سر کابل به‌اندازه‌ای است که گفته می‌شود اگر به‌درستی این اتصال صورت نگیرد، آنالیز شبکه به مشکل برخواهد خورد. نکته‌ای که در هنگام اجرای تست فلوک باید مدنظر داشته باشید این است که تست فلوک پرمننت بیشتر برای آنالیز شبکه‌هایی اهمیت دارد که نیازمند سرعت انتقال داده بالایی باشند. در یک مثال واقعی باید بگوییم که تست‌فلوک چنل برای شبکه گسترده یک بانک و یا دانشگاه پاسخگو نیست و برای آنالیز این شبکه‌ها می‌بایست از تست فلوک پرمننت بهره‌مند شد.

? ? ? ? ? ? ?

 مشاهده لیست قیمت سیم و کابل سیمیا


انواع تست فلوک

به‌طورکلی آزمایش تست فلوک به دو صورت چنل و پرمننت انجام می‌شود.

تست فلوک چنل Channel

 نمونة ساده‌تری از آزمایش کابل شبکه است که ابتدا دو سر کابل شبکه را کیستون زده با استفاده از پچ کورد کابل‌ها را به دستگاه متصل کرده و سپس تست‌فلوک آن را می‌گیریم.

? ? ? ? ? ? ?

 مشاهده لیست قیمت سیم و کابل نیرو کابل البرز 

تست فلوک پرمننت Permanent

(آزمایش پیوند دائم یا تست پرمننت) نمونه کامل‌تر از آزمایش قبلی که این بار کابل را کیستون زده و به‌وسیله ماژول‌های پرمننت که متعلق به خود تستر فلوک است، به دستگاه متصل کرده و شروع به انجام تست‌فلوک می‌کنیم. طول کلی ۱۰۰ متری کانال شامل هر دو بخش ثابت (پیوند دائمی ۹۰ متری) و کابل شبکه (طول ترکیبی ۱۰ متر) است؛ اما به طور معمول، آزمایش پیوند دائمی که فاقد کابل تجهیزات باشد، برای پنل‌های اتصال جدید در مرکز داده و یا پنل‌های اتصال خروجی‌های محیط کار در LAN به‌عنوان بهترین انتخاب در نظر گرفته می‌شود. استاندارد تست فلوک در نوع تست چنل ۱۰۰ متر و در نوع پرمننت مقدار ۹۰ متر طول کابل است.

این آزمایش را می‌توان در متراژهای مختلف نیز انجام داد و پارامترها را نیز بررسی کرد، اما معیار واقعی استاندارد در تست فلوک کابل شبکه ۹۰ متر است. کابلی که تست فلوک پرمننت را پاس کند، قطعاً تست فلوک چنل را نیز پاس می‌کند. اما امکان دارد کابلی که تست فلوک چنل را پاس می‌کند، تست فلوک پرمننت را پاس نکند و این بدین معنی است که تست پرمننت بر روی ۹۰ متر کابل شبکه از اهمیت بالاتری برخوردار است.

تست فلوک - استارت الکتریک

طریقه نصب سوکت در کابل‌های شبکه فویل و شیلددار موضوعی است که بسیاری از افراد را دچار مشکل می‌کند. به‌عنوان‌مثال اگر شما نتوانید کابل موردنظر را به‌درستی سوکت یا کیستون بزنید، در آن صورت کابل شما تست‌فلوک را پاس نخواهد کرد، حتی اگر کابل شما دارای گارانتی و ضمانت تست‌فلوک باشد. بهتر است برای شبکه‌های انتقالی که نیاز به‌سرعت و حجم انتقال داده بالا هستند از قبیل بانک‌ها، ساختمان‌های هلدینگ، انبارهای بزرگ و دانشگاه‌ها و …از کابل‌های شبکه و تجهیزاتی استفاده شود که تست فلوک پرمننت را پاس کند و دارای کیفیت بالایی باشد.

سخن پایانی

اغلب اتصالات در یک شبکه توسط کابل شبکه صورت می‌گیرد و این نشان از اهمیت کابل‌ها در شبکه است. تست فلوک راهی برای اطمینان از درستی عملکرد کابل شبکه و همچنین درستی اتصالات است. در این مطلب سعی کردیم این تست و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم. استارت الکتریک یک نمایندگی معتبر فروش محصولات سیم و کابل که در لاله زار تهران فعالیت می‌کند.

منتشر شده در تاریخ 12 آذر 1401

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
Search
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه
سبد خرید
منو