پشتیبانی 8-18
09125481499

پشتیبانی 8-18
09125481499

کابل تخت

کابل تخت

رشته سیم‌هایی که به شکل خطی و نواری در کنار هم قرار گرفته و سطح دوره‌ای مستطیل مانند به وجود می‌آورد را کابل تخت می‌گویند. این کابل از کابل‌های برقی است که در شبکه‌های توزیع برق، آسانسورها، صنایع پتروشیمی، جرثقیل‌ها و خطوط تولید استفاده می‌گردند. به دلیل انعطاف‌پذیری و تنوع بسیاری که این نوع کابل‌ها دارند، در بازار مشتریان زیادی برای آن‌ها در بازار وجود دارد. فروشگاه استارت الکتریک عرضه‌کننده انواع کابل‌های تخت با قیمت مناسب است. استفاده از کابل‌های تخت مانند کابل‌های گرد بسیار رایج بوده و به دو صورت در صنعت برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله شما را بیشتر با کابل تخت آشنا خواهیم نمود.

انواع کابل تخت

انواع کابل تخت

کابل تخت از تنوع بالایی برخوردار است که هر کدام متناسب با ویژگی‌هایی که دارد برای محل‌های خاصی طراحی شده‌اند. در ادامه به معرفی برخی از انواع کابل‌های تخت خواهیم پرداخت.

کابل تخت افشان

کابل تخت افشان دارای رشته‌های موازی است که در کنار هم قرار گرفته‌اند. این نوع کابل مقاومت و پایداری بالایی نیز دارد. به طور کلی کابل‌های تخت افشان، از دوام مطلوبی در مقابل ساییدگی و اصطکاک برخوردار بوده که بسیار قابل توجه است. سیم و کابل نیرو کابل البرز یکی از بهترین تولیدکننده‌های انواع کابل‌های تخت است. کابل‌های تخت افشان برای استفاده در محیط‌های آزاد طراحی شده‌اند، به همین خاطر بسیاری از افراد که قصد استفاده از کابل در محیط باز دارند، از این نوع کابل استفاده می‌کنند. وزن پایین، ظرفیت بالا، انعطاف‌پذیری و مقاومت از دیگر ویژگی‌های این نوع کابل است که سبب تقاضای بیشتر آن شده است.

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل خراسان


کابل تخت آسانسوری

این کابل دارای ظاهری متفاوت نسبت به دیگر کابل‌های تخت است. برای فراوری کابل تخت آسانسوری از مواد اولیه درجه یک استفاده می‌کنند، به همین علت از پایداری و طول عمر بالایی برخوردار است. در آسانسورها نمی‌توان از کابل گرد استفاده نمود؛ بنابراین کابل‌های تخت بهترین گزینه برای این مکان‌ها خواهند بود. این کابل در برابر حرارت و شعله آتش مقاومت بسیار خوبی را دارا بوده اما از انعطاف‌پذیری پایینی برخوردار است. در ساختار کابل آسانسوری از یک نخ با جنس نایلون استفاده می‌کنند که سبب افزایش طول عمر و استقامت کابل می‌گردد.

کابل تخت آسانسوری

کابل تخت جرثقیل 

کابل تخت جرثقیل جهت برق‌رسانی به جرثقیل و انتقال سیگنال‌های کنترلی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این نوع کابل مقیاس و ابعاد کابل زیاد، تنوع بالا و کارکرد متفاوتی دارند. یکی دیگر از ویژگی کابل‌های تخت جرثقیل، وزن سبک آن نسبت به کابل‌های گرد است و همچنین طول عمر بیشتری نیز دارند. مقاومت این کابل در برابر کشیده‌شدن نیز بیشتر بوده و به همین خاطر آسیبی به هادی‌های کابل طی گذشت زمان وارد نمی‌شود.

کابل تخت تلفن

کابل تخت تلفن به جهت استفاده در ارتباط خطوط مخابراتی کاربرد دارد. تولید این کابل به‌صورت زمینی و هوایی امکان‌پذیر است. هادی‌هایی که در این نوع کابل استفاده می‌شود از فلز آلومینیوم و مس خواهد بود. این نکته قابل ذکر است که نوع هوایی این کابل بیشترین کاربرد را در فضای بیرونی خواهد داشت. از کابل‌های تخت تلفن زمینی نیز در داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود که روکشی با رنگ طوسی دارند.

تفاوت کابل تخت با کابل گرد چیست؟

کابل تخت و گرد از نظر ظاهری و مشخصات فنی دارای تفاوت‌هایی هستند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. در زیر به بررسی برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو کابل اشاره شده است. کابل‌های گرد از قدمت طولانی‌تری برخوردار بوده اما کابل‌های تخت مدت‌زمان کمتری است که مورد استفاده قرار می‌گیرند.  
نحوه تولید انواع کابل‌های تخت و گرد با یکدیگر متفاوت است.  در طراحی کابل‌های گرد چیدمان سیم رسانا و روکش عایق آن‌ها به‌صورت مدول است. در حالی که کابل‌های تخت طراحی متفاوتی دارند. به عبارتی در این نوع کابل‌ها رشته سیم‌ها به طور نواری هستند که شکل نهایی آن به‌صورت مکعب یا مستطیلی در می‌آیند. اگر چه کابل‌های گرد نیز از مقاومت بالایی برخوردارند اما انواع کابل‌های تخت در برابر ضربه و فشار، پایداری و مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.
در کابل‌های تخت تداخل الکترومغناطیسی کمتری وجود دارد و این موضوع نیز به ساختار صاف و یکدست کابل بر می‌گردد.  
در انواع کابل‌ها چه کابل گرد و چه کابل‌های تخت نویز و تضعیف جریان وجود دارد اما این مشکل در کابل‌های تخت به مراتب کمتر است.
از آن جایی که آسیب‌پذیری کابل‌های تخت کمتر است پس می‌توانند دمای بیشتری را تحمل کنند. به همین خاطر کارایی این مدل کابل بهتر خواهد بود.

تفاوت کابل تخت با کابل گرد چیست؟

دلایل مهم برای استفاده کابل‌های تخت

دلایل مهم و اساسی که سبب شده کابل‌های تخت در موارد زیادی کاربرد داشته باشند را در ادامه بیان خواهیم نمود. لازم به ذکر است که سیم و کابل سیمیا نیز یکی از تولیدکنندگان برتر کابل‌های تخت بوده و انواع محصولات خود را با گارانتی به فروش می‌رساند.

قابل اتکا و اطمینان: ظاهر این کابل‌ها به صورتی است که تک تک رشته‌ها به سهولت قابل دیدن و شناسایی هستند. به همین دلیل سربندی آن‌ها در تابلو برق و کنترل آن به‌آسانی انجام می‌پذیرد.  
وزنی سبک: وزن این کابل‌های تخت سبک است و در عین حال ساختاری قوی و مستحکمی دارند. پس به هادی‌های بزرگ‌تر برای مقاومت و استحکام بیشتر نیازی نخواهد داشت.  
حذف موارد اضافه: سطح صیقلی و مستطیلی شکل این کابل‌ها به‌صورت لایه‌ای روی هم قرار دارند و میان آن‌ها هیچ فضای تهی وجود نخواهد داشت.  

 مشاهده لیست قیمت سیم و کابل سیمیا 

قابلیت انعطاف: انعطاف‌پذیری کابل در محل درب‌ها و بازوهای خمشی بسیار قابل توجه است که در ساختار کابل‌های تخت این موضوع به‌خوبی حل شده است.
استحکام زیاد: تمامی سیم‌های هادی و عایق‌ها برای تحمل نیروهای کششی مشارکت دارند، همین مسئله سبب استحکام‌پذیری زیاد کابل شده است.  
ثبات الکتریکی بالا: در میان هادی‌های این کابل اشکال هندسی با ثباتی وجود دارد که در نهایت کیفیت، الکتریکی با ثبات بالایی را ارائه می‌دهد.  
امکان انتقال جریان الکتریکی بالاتر: سطح انتقال این کابل‌ها بسیار بیشتر از کابل‌های گرد است، به همین خاطر انتقال گرمای مساعدتری را بهینه می‌کنند. در نهایت امکان سطوح بالاتر از جریان عبوری را برای دماهای بالای تعیین شده تأمین می‌کنند.

سخن پایانی

یکی از انواع کابل‌های مورد استفاده در صنعت، بخش خانگی، کشاورزی و بسیاری دیگر از مکان‌ها، کابل تخت است. شکل ظاهری این نوع کابل به گونه است که رشته سیم‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و ساختار مستطیلی را به وجود می‌آورد. کابل‌های تخت دارای انواع مختلفی از جمله کابل‌های افشان، آسانسوری، جرثقیل و تلفن هستند. مقاومت زیاد در این نوع کابل‌ها باعث شده تا تحمل دمایی بالایی داشته باشند. همچنین در برابر کشیده‌شدن مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. انواع کابل‌های تخت در فروشگاه‌های سیم و کابل عرضه می‌شود.

تاریخ انتشار 1401/07/21

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
Search
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه
سبد خرید
منو