پشتیبانی 8-18
09125481499

پشتیبانی 8-18
09125481499

سیم ارت و دلایل استفاده از آن

سیم ارت

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”چرا سیم ارت برق دارد؟” answer-0=”دلیل برق داشتن سیم ارت، انتقال بار الکتریکی دستگاه های الکتریکی توسط این سیم است.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا سیم ارت صاعقه ها و رعد و برق را هم دفع می‌کند؟” answer-1=”خیر؛ در واقع این سیم یک سیم اتصال به زمین است و ایمنی درون ساختمان آن هم در برابر برق گرفتگی را تضمین می کند. اما برای اینکه ساکنین ساختمان در برابر برق گرفتگی توسط صاعقه و رعد و برق در امان باشند می بایستی از چاه ارت استفاده شود.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]سیم ارت:

اغلب وسایل الکتریکی مختلفی که امروزه در اطرافمان می‌بینیم، تمهیداتی را برای جلوگیری از اتصال برق و برق گرفتگی افراد در نظر می‌گیرند. تمهیداتی که می‌تواند استفاده از برق را تبدیل به امری آسان کرده و از بروز هرگونه حادثه غیرمترقبه، جلوگیری کند؛ یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، استفاده از سیم ارت است. احتمالا در ذهن شما نیز این سوال شکل گرفته باشد که سیم یا کابل ارت چیست؟ کابل ارت کابلی است که از خروجی دستگاه‌های الکترونیکی، به سمت زمین رفته و به آن وصل می‌شود. این سیم جریان برق باقی مانده و نشتی برق را به زمین منتقل کرده و این گونه از بروز برق‌گرفتگی یا ایجاد مشکل در دستگاه، جلوگیری می‌کند.

ماشین‌های لباسشویی، پریزهای برق، یخچال‌ها و حتی خودروها، از جمله وسایلی هستند که در طراحی آن‌ها از سیم‌های ارت استفاده می‌شود. در کل تمامی وسایل الکتریکی ثابت یا وسایل قابل حملی که با زمین تماس دارند، می‌توانند از داشتن کابل ارت، بهره‌مند شوند. هرچه اندازه وسیله الکتریکی شما بیشتر باشد، به کابل قوی‌تری نیاز خواهید داشت. عموما دستگاه‌هایی که سطح تماس زیادی با زمین دارند، کمتر نیاز به سیم‌های قطور پیدا می‌کنند. حال که به کاربرد سیم ارت پی برده و متوجه شدیم که به چه نوع کابلی، کابل ارت می‌گویند، به ادامه مقاله پرداخته و در آن کارکردهای مختلف سیم ارت را بررسی می‌کنیم. در نهایت نیز روش نصب آن را مطالعه کرده و معتبرترین مرکز را برای انجام این کار، به شما معرفی می‌کنیم.

نصب سیم ارت

سیم ارت به چه دلیل استفاده می‌شود؟

کار سیم ارت در اصل جلوگیری از نشتی برق است. این کابل بار اضافی را به زمین منتقل کرده و از بروز مشکلات و خطر در دستگاه، جلوگیری می‌کند. اگر بدنه وسیله الکتریکی خود را لمس کردید و متوجه وجود جریان برق در آن شدید، یا هنگام کار با این وسیله، الکتریسیته به شما منتقل شد، بهتر است ابتدا و قبل از هر اقدامی، کابل ارت دستگاه را چک کنید. وسایلی که سیم ارت در آن‌ها تعبیه نشده باشد، احتمال آتش‌سوزی و خرابی را به طرز خطرناکی بالا می‌برند. همچنین استفاده از سیم نامناسب با دستگاه، عمکرد سیم را به کلی مختل کرده و وجود آن را بی‌فایده می‌سازد. اگر دستگاهی روی زمین قرار نگرفته باشد و در عین حال، دچار نشتی برق شود، افرادی که دستگاه را لمس می‌کنند ممکن است با مشکل برق‌گرفتگی مواجه بشوند. وجود کابل ارت از بروز اینگونه حوادث به آسان‌ترین شکل ممکن، جلوگیری می‌کند.

عمده‌ترین استفاده از سیم‌های ارت در سیم‌کشی‌های ساختمان‌های مختلف است اما برخی از وسایل الکتریکی نیز از کابل ارت استفاده می‌کنند. ماشین‌های لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کامپیوترهای صنعتی، دستگاه‌های صنعتی بزرگ، یخچال فریزرها، تنورهای برقی و بسیاری از لوازم و وسایل دیگر در سیستم خود از سیم ارت استفاده می‌کنند. نحوه نصب این سیم‌ها در دستگاه‌های مختلف متفاوت بوده و برخی از آن‌ها برای اتصال، نیاز به چاه ارت نیز خواهند داشت. هرچه میزان برق مصرفی و در جریان بیشتر باشد، شما نیاز به سیم ارتی محکم‌تر و قوی‌تر دارید؛ زیرا نشتی برق در این حالات بیشتر از حالت معمول خواهد بود. هفت روش اصلی برای اتصال کابل ارت به زمین در روش سطحی وجود دارد که عبارت هستند از: مختلط، شعاعی یا پنجه‌ای، حلزونی، شبکه‌ای، الکتروشیمیایی، RING و ROD.


☀️☀️ مشاهده لیست قیمت سیم و کابل خراسان ☀️☀️


 

سیم ارت

نصب سیم ارت

برای نصب کابل ارت، در اولین مرحله نیاز به یک سیستم ارتینگ دارید. به سیستمی که طی آن برق از طریق سیم به زمین منتقل می‌شود، سیستم ارتینگ می‌گویند. این سیستم دو جز اصلی دارد که عبارت‌اند از سیم ارت و چاه ارت. روش‌های مختلفی برای ساخت یک سیستم ارتینگ وجود دارد و شما می‌توانید بسته به نیاز خود، از یکی از این روش‌ها استفاده کرده و سیستم ارتینگ مورد نیاز خود را بسازید. اولین روش، روش ارتینگ سطحی نام دارد؛ شما در این روش نیازی به حفاری‌های عمیق ندارید و می‌توانید سیم را در سطح زمین قرار داده و از ویژگی‌های بازدارنده آن استفاده کنید. گاهی نیاز است شما سیم را در ارتفاع هشتاد سانتی عمق زمین قرار دهید. این روش گرچه که روشی موثر به شمار می‌آید، دارای مشکلات خاصی است که ممکن است سد راه شما شده و در روند برنامه‌ریزی و برق‌کشی، تداخل ایجاد کند.

برای استفاده از سیستم ارتینگ سطحی، باید برخی از اصول را رعایت کنید و محیط اطراف شما نیز، برخی ویژگی‌های خاصی را با خود همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اگر در محیطی هستید که پستی و بلندی زیادی دارد، استفاده از روش سطحی به شما توصیه نمی‌شود. این روش همچنین در مناطقی که از سطح دریا فاصله زیادی دارند موثر نخواهد بود. روش سطحی باید در محیط‌هایی اجرا شود که امکان حفاری در آن‌ها وجود دارد و فاصله شما تا دکل برق نیز نباید کم باشد. اگر به هر کدام از دلایل بالا، موفق به انجام روش سطحی در منطقه خود نشدید، بهتر است تا روش‌های دیگر را با استفاده از چاه ارت امتحان کنید، به روشی که در آن از چاه ارت استفاده شود، سیستم ارتینگ عمقی گفته می‌شود.


☀️☀️ مشاهده لیست قیمت سیم و کابل سیمیا ☀️☀️


چاه ارت چیست؟

در مواقعی که نیاز است تا سیم و کابل ارت به اعماق زمین نفوذ کند، باید چاه ارت در آن محل احداث کرد. چاه ارت صرفا برای این احداث می‌شود تا بتوان سیم را به عمق زمین هدایت کرد و اینگونه از ویژگی رسانا بودن زمین، نهایت استفاده را برد. به دلیل سخت بودن این روش، عموما مردم تا جایی که امکانات آن را داشته باشند، از روش سطحی استفاده می‌کنند و کمتر کسی به سراغ روش عمقی می‌رود. برای تاسیس و احداث چاه ارت، نیاز به رعایت برخی نکات داریم. محلی که قرار است تا چاه در آن نصب شود، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  1.  چاه باید طوری حفاری شود که احتمال رسیدن به رطوبت در عمق آن وجود داشته باشد. مناطق خشک برای احداث این نوع از چاه مناسب نیستند و خاصیت رسانایی را آن طور که باید و شاید، منتقل نمی‌کنند.
  2. بهتر است تا چاه را در مناطقی حفاری کنید که با ذره‌ای عمق، بتوان به رطوب رسید. زمین‌هایی که رطوبت و سفره‌های زیرزمینی آن‌ها در اعماق حبس شده‌اند انتخاب مناسبی برای احداث چاه ارت نخواهند بود. هرچقدر که سیم ارت شما کوتاه‌تر باشد، امنیت و کیفیت آن نیز بهتر خواهد بود.
  3. زمینی که قرار است چاه ارت در آن تاسیس شود، بهتر است تا پایین‌ترین سطح را نسبت به محیط اطراف خود داشته باشد.

رعایت ویژگی‌های گفته شده و محاسبه دقیق عمق چاه ارت، به ما در داشتن سیستمی دقیق کمک می‌کند و این گونه می‌توانیم بهترین ایمنی را برای محل زندگی یا کار خود تامین کنیم.

چاه ارت

سخن نهایی

در انتها زمان آن رسیده تا دانشی که از سیم ارت به دست آوردیم را به بهترین نحو ممکن استفاده کرده و ایمنی خود را با استفاده از آن تامین کنیم. هرچند که نصب اصولی و استفاده از سیم مناسب نیز، از عوامل حیاتی در زمینه کابل ارت به شمار می‌آیند. سوال اینجا است که باید به کدام درگاه مراجعه کرد؟ استارت الکتریک یکی از مراکزی است که شما می‌توانید بدون هیچگونه دلهره و نگرانی به آن مراجعه کرده و بهترین نوع سیم ارت را با استفاده از این سایت، تهیه و نصب کنید. سابقه کاری و تعهد استارت الکتریک، ضامنی برای کیفیت کار ارائه شده خواهد بود و اعتماد شما به این شرکت، ماحصل کار شریف و درست آن‌ها در طی سالیان دراز به شمار می‌آید.


منتشر شده در تاریخ 10 بهمن 1401

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
Search
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه
سبد خرید
منو