پشتیبانی 8-18
09125481499

پشتیبانی 8-18
09125481499

سیم مفتول - استارت الکتریک

سیم مفتول

سیم مفتول محصولی فولادی است که به طور متداول دارای سطح مقطع 0.4 تا 4 میلی‌متر متغیر است و از طریق فرآیند کشش و نورد گرم تولید می‌شود. ساختار سیم مفتولا عموماً از فولاد کم کربن است. به عنوان مثال بر اساس استاندارد  DIN EN ISO 16120-2جنس C32D، بر اساس استاندارد ASTM A510M جنس 1008 و یا بر اساس استاندارد GOST30136 جنس Ct0M گریدهای فولاد به کار رفته در تولید سیم مفتول هستند. در واقع می‌توان گفت هرکدام از گیردها دارای مقدار مشخصی از کربن و عناضر آلیاژی دیگر هستند که به دلیل گستردگی انواع سیم مفتول تولیدی باعث شده تا گریدهای مختلفی در این محصولات وجود داشته باشند.

مفتول فولادی می‌تواند به شکل خام یا مفتول سیاه باشد و همچنین می‌تواند در برخی موارد گالوانیزه شود. علاوه‌بر این نوعی از مفتول فولادی نیز در بازار وجود دارد که به صورت آنیل شده و برای تولید محصولات یکپارچه‌تر به کار می‌روند.

⭐ مشاهده لیست قیمت سیم و کابل سیمیا 

همچنین یک نوع دیگر از مفتول نیز دیده می‌شود که مفتول‌ها را با استفاده از پی‌وی‌سی روکش‌دار می‌کنند. مواردی که گفته شد تنها در حوزه مفتولا فولادی صدق می‌کنند اما باید دانست که مفتول دیگری نیز وجود دارد که مفتول مسی نام دارد؛ این مفتول همچنین به مفتول مسوار نیز مشهور است.

سیم مفتول سیاه

این مفتول که مفتول سیاه یا به اصطلاح مفتول آرماتوربندی نام دارد با قابلیت خوبی که در خم و تابیده شدن دارد شناخته می‌شود. اسن مفتول با مقاومت بالایی که دارد می‌تواند در اشکال مختلف تابیده شود، بافته شود و سپس دوباره به حالت اول برگردد. مفتول سیاه از فولاد کم کربن تولید می‌شود به همین جهت دارای پلاستیسیته بسیار بالایی است.

سیم مفتول - استارت الکتریک

به صورت کلی می‌توان گفت که مفتول سیاه دارای انعطاف‌پذیری بسیار بالایی است اما مقاومت آن در برابر خوردگی بسیار پایین است؛ در همین زمینه می‌‌توان گفت که به دلیل اینکه مفتول سیاه هیچ پوششی در لایه نهایی خود ندارد، بسیار در معرض خوردگی قرار می‌گیرد؛ از دیگر ایرادات این محصول می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این مفتول در معرض هوا دچار زنگ‌زدگی می‌شود. این آثار زنگ‌زدگی که از طریق هوا بر روی سیم مفتول سیاه ایجاد می‌شود، به صورت لکه‌های قرمز قابل مشاهده است.


پرفروش ترین برند سیم و کابل در بازار ? سیم و کابل خراسان ?


سیم مفتول فابریک

سیم مفتول انواع متنوعی دارد که می‌توان آنها را بررسی کرد و جرئیات متنوعی از آنها را نام برد؛ یکی از این انوع مختلف، سیم مفتول فابریک است. وقتی در فرآیند تولید میلگردها ضخامتی به اندازه 6.5 میلی‌متر پیدا کنند، اصطلاحاً به آن مفتول فابریک گفته می‌شود. از این نوع مفتول می‌توان در ساخت و ساز های مختلفی نظیر آرماتوربندی استفاده کرد.

سیم مفتول غیر فابریک

 در بخش قبل به بررسی سیم مفتول فابریک پرداختیم که چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه تولید می‌شود البته لازم به ذکر است که سیم مفتول غیر فابریک نیز وجود دارد که در زمینه‌هایی مانند ساخت قفسه، سیم خاردار، ساخت فنر، انواع توری، ساخت سیم جوش و… استفاده می‌شود.

سیم مفتول گالوانیزه سرد

مفتول گالوانیزه از مفتول طریق گالوانیزاسیون مفتول سیاه تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مفتول در محیط‌های مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان گفت که کیفیت مفتول گالوانیزه سرد پایین‌تر از مفتول گرم است. در فرآیند گالوانیزاسیون سرد سیم مفتول، از طریق فرآیند گالوانیزه سرد و با استفاده از روش الکترولیز سیم مفتول سیاه را آبکاری می‌کنند. عمق گالوانیزاسیون در این حالت بسیار کمتر از گالوانیزاسیون گرم می‌شود.

سیم مفتول - استارت الکتریک

سیم مفتول گالوانیزه گرم

همانطور که گفته شد کیفیت سیم مفتول گالوانیزه گرم بیشتر از سیم مفتول گالوانیزه سرد است و همچنین سیم مفتول گرم دارای ویژگی‌هایی نظیر یکپارپگی و براق بودن است که به نوعی خود را پرکاربردتر می‌کند. در زمانی که در دیگ مذاب، سیم مفتول سیاه را غوطه‌ور می‌کنند و روش گالوانیزاسیون را در عمق بیشتری  در سطح فلز اعمال می‌کنند این محصول تولید می‌شود که همانطور که از فرآیند تولیدش پیداست، نام آن را سیم مفتول گالوانیزه گرم می‌نامند.

سیم مفتول پی‌وی‌سی

این مفتول در حقیقت همان مفتول سیاه است که بعد از فرآیند تولید با یک لایه پی‌وی‌سی پوشیده می‌شود. عملیات پوشش‌دهی مفتول از طریق دستگاهی انجام می‌شود که روکش مفتول نام دارد. این مفتول دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی نظیر خوردگی و زنگ‌زدگی است و علاوه‌بر اینها قابلیت شکل‌پذیری بسیار بالایی است که به همین جهت یکی از بهترین نوع مفتول نام گرفته است.

استارت الکتریک یک نمایندگی معتبر فروش محصولات سیم و کابل که در لاله زار تهران فعالیت می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله با بررسی ساختار سیم مفتول و چگونگی تولید آن مواردی را برای شما بیان کردیم تا با آنها آشنا شوید. همچنین انواع سیم مفتول را از جهت نحوه تولید و کاربرد آن بررسی کردیم تا مطلبی از این جهت باقی نماند و شما نیز آگاهی کامل را در این زمینه کسب کنید.

بروزرسانی 1402/03/07

نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو مطالب
Search
جدیدترین مطالب
عضویت در خبرنامه
سبد خرید
منو